Rólam

Pályám kezdetén magyar-könyvtár szakos tanári diplomát szereztem az ELTE ÁITFK-n. Életem nagy részében iskolai könyvtárosként dolgoztam, emellett időnként tanítottam is. Később néhány évig óvodai és iskolai szociális segítőként tevékenykedtem. Ebben a munkakörben jól tudtam hasznosítani a családkonzulens tanumányaim alatt megtanult rendszerszemléletű megközelítést. Munkám során ugyanis három fontos területet kellett átlátnom és szükség esetén mozgósítanom a gyerekek érdekében: a családi, az iskolai és a szociális rendszert.

Az évek során egyre inkább foglalkoztatott, hogyan lehet valódi kapcsolatot teremteni egymással a kommunikáción keresztül – gyerekekkel, felnőttekkel, a munkahelyen és otthon. Egy hatékony módszert keresve találtam rá M. B. Rosenberg erőszakmentes kommunikációjára (EMK), ami számomra olyan volt, mint megtanulni egy új nyelvet. Az EMK alkalmazása nem volt könnyű, de visszatekintve, szemléletmódja és gyakorlati lépései hozzájárultak ahhoz, hogy jobban tudjak kapcsolódni saját érzéseimhez és szükségleteimhez, illetve másokéhoz is. Olyannyira elbűvölt az új szemléletmód filozófiája, hogy szerettem volna, ha rajtam keresztül is minél több emberhez eljut: EMK tábort szerveztünk tréneremmel, előadásokat, valamint gyerekfoglalkozásokat tartottam és elemei a mai napig színesítik eszköztáramat a  munkámban.

Az erőszakmentes kommunikáció használata során szerzett élményeim irányították figyelmemet a mediáció felé. Ez a képzés az EMK-val együtt sokat segített abban, hogy megtanuljam semlegesen, ítélkezés mentesen befogadni a velem szemben ülő információit a konzultációk során. 

A rendszerszemlélet segített felismerni, hogy minden család egyedi dinamikával rendelkezik, és ezen belül az egyének kapcsolódásai  összetettek. Magánéletemben is különösen fontos volt ez a tudás, mivel több mint 20 éve mozaikcsaládban élek. Saját tapasztalatból tudom tehát, hogy ebben a családtípusban az összehangolódás sokszor kihívásokkal jár, de a közös erőforrások felszínre hozásával és kreatív megoldásokkal gazdagíthatók a kapcsolatok.

Személyes és szakmai tapasztalataim egyaránt a családi rendszer tanulmányozása és megértése felé irányították a figyelmemet. A Wesley János Lelkészképző Főiskola családkonzulens képzésének elvégzése során mélyebb rálátást kaptam arra, hogy a családi kapcsolatok milyen sokféle tényező által formálódnak – az ősök sorsától, a kimondatlan szabályokig és titkokig.

2024. © Minden jog fenntartva.

Created by PePe